Az Európai Parlament két szakbizottságának közös ülésén két uniós biztos, Johannes Hahn és Nicolas Schmit, számolt be Magyarország uniós forrásokkal kapcsolatos helyzetéről. Mint ismertették, az Európai Bizottság továbbra is várja a magyar kormány intézkedéseit annak érdekében, hogy az ország hozzáférhessen az uniós pénzekhez – számolt be a hvg.hu.
A magyar kormány végül csütörtök reggel válaszolt az Európai Bizottság kilenc kérdésére az igazságügyi reformról, amelyeket még szeptemberben tettek fel a kabinetnek. Stefan de Keersmaecker, az Európai Bizottság szóvivője megerősítette a Népszavának, hogy a válaszok áttekintése után hamarosan megkezdődhet az értékelés, és ha elfogadhatónak találják az intézkedéseket, akkor egy részét feloldhatják a Magyarországnak járó kohéziós alapból származó támogatásoknak.
Magyar kormányzati és brüsszeli uniós források is megerősítették a Portfolio-nak, hogy fontos tárgyalásra készülnek csütörtökön. Az Európai Bizottság részéről Didier Reynders és Johannes Hahn biztosok várják Navracsics Tibor területfejlesztési és Bóka János EU-ügyi minisztert. A kondicionalitási eljárásban és az Erasmus-ügyben is fordulat lehet.
Az Erasmus-programról, a 2024 második félévében esedékes magyar tanácsi elnökségről, az egyelőre még mindig felfüggesztett RRF- és kohéziós forrásokról, valamint az unió hétéves költségvetésének felülvizsgálatáról is tárgyalt Navracsics Tibor területfejlesztési, illetve Bóka János EU-ügyi miniszter szerdán az Európai Bizottsággal. Minden kérdésben a tárgyalások felgyorsításában állapodtak meg a felek, de még lehet komoly politikai huzavona Budapest és Brüsszel között, ugyanis az MFF-felülvizsgálatot kész tárgyalási alapnak használni az Orbán-kormány.
A magyar kormány 3,9 milliárd euró összegű kérelmet nyújt be ma az Európai Bizottságnak a helyreállítási és ellenállóképességi eszköz (RRF) hitelkeretének terhére - jelentette be Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter. A politikus szerint a Bizottság értékelésétől függ, hogy mikor történhetnek meg az első utalások, valamint szerinte nem egyértelmű, hogy a szupermérföldkövek teljesítése a hitel lehívásának is feltétele lenne, ami még vitás pont lehet Brüsszellel. Az Erasmus-tárgyalások kapcsán jelezte, hogy szeptember elején újra tárgyal Johannes Hahnnal, az Európai Bizottság költségvetési és igazgatási ügyekért felelős biztosával, és nem tud határidőkről.
Ha záros határidőn belül nem sikerül megállapodni az Erasmus-vitában az összeférhetetlenségi szabályokból a magyar kormány és az Európai Bizottság között, majd aláírni a szerződéseket az uniós támogatásokat kezelő Tempus Közalapítvány és a modellváltott felsőoktatási intézmények között, akkor sok diák és tanár számára már idén ősztől megszűnik a részvétel lehetősége az Erasmus plusz programban – jelentette ki a Népszava kérdésére Johannes Hahn uniós költségvetési biztos egy keddi brüsszeli tájékoztatón.
Telefon egyeztetett a héten Johannes Hahn, az Európai Bizottság költségvetési és igazgatási ügyekért felelős biztosa és Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter az Erasmus- és Horizont-programok ügyében. A magyar kormány május végén küldte el első törvénytervezetét Brüsszelbe, de még mindig várnak egy változtatást Budapestről. A határidő viszont egyre szorosabb, ami könnyen boríthatja az eredeti terveket.
Az Európai Parlament plenáris ülésén ismét Magyarországgal foglalkoztak szerdán, a vita középpontjában a jogállamiság helyzete és az egyelőre befagyasztott uniós pénzek lehívása volt. Az ügyben az EP-képviselők hevesen bírálták a magyar kormányt, valamint követelték, hogy valódi jogállamisági reformok nélkül az EU-s forrásokat ne utalják el Magyarországnak. Didier Reynders és Johannes Hahn biztosok pedig jelezték: az Európai Bizottság minden vállalás teljesítését elvárja a kifizetésekhez.
A kormány szerda estig megküldte az Európai Bizottságnak a közérdekű vagyonkezelő alapítványok összeférhetetlenségéről szóló jogszabálytervezetet. A Portfolio úgy értesült, hogy a Brüsszel óta már régen várt normaszöveget el is kezdték értékelni, kormányzati forrásokból azt tudtuk meg, hogy az eddig ismerthez képest több pozíciót is kizárnak a kuratóriumi tagságból. Johannes Hahn biztos korábban azt ígérte, hogy a lehető leggyorsabban véleményt mondanak a tervezetről, hogy az Erasmus- és Horizont-programokba minél hamarabb bekapcsolódhassanak a modellváltott egyetemek és kutatóintézetek.
Nincs határideje az Európai Bizottság és a magyar kormány közötti megállapodásnak, amelyek nem állnak jól. Emiatt akár 2024 nyarára tolódhat a magyar uniós források lehívásának ideje, főként a helyreállítási forrás esetében lehetnek problémák - derült ki Johannes Hahn költségvetési biztos, szerdai az Európai Parlamentben elmondott beszámolójából.
Ismét Brüsszelben tárgyalt Johannes Hahnnal, az Európai Bizottság költségvetési és igazgatási ügyekért felelős biztosával Navracsics Tibor az Erasmus-ügyként elhíresült, a közérdekű vagyonkezelő alapítványok összeférhetetlenségi problémáinak megoldásáról. A területfejlesztési miniszter szerint közeledtek az álláspontok, de kiderült, hogy a modellváltott egyetemeket irányító kuratóriumok tagjainak kiválasztási folyamatában is feltételeket szabott Brüsszel. Az új tisztázandó pont lezárhat egy kiskaput, valamint kihatással lehet arra is, hogy mikor fér hozzá a magyar kormány a kohéziós forrásokhoz és a helyreállítási alap támogatásaihoz.
Orbán Viktor kormányfővel, valamint Varga Mihály pénzügy-, Navracsics Tibor területfejlesztési és Varga Judit igazságügyi miniszterekkel tárgyalt kedden Budapesten Johannes Hahn, az Európai Bizottság költségvetési és igazgatási ügyekért felelős biztosa. A diplomata a többéves pénzügyi keret felülvizsgálata miatt érkezett, de többnyire csak számonkérték, miután korábban megállapodtak az Orbán-kabinettel a kohéziós források nagyobbik részét felszabadító igazságügyi reformról.
Noha a múlt héten a kormány megerősítette, hogy technikai előzetes megállapodást kötött az Európai Bizottsággal a magyar igazságügyi reformról, Brüsszelben óvatosak. A törvénymódosítások megszavazására és kihirdetésére várnak. Közben pedig Budapesten találkozik, hogy a forráskifizetésekről egyeztessen Johannes Hahn költségvetési és igazgatási ügyekért felelős biztos, aki Orbán Viktor és Varga Mihállyal is találkozik.
Az Európai Bizottság költségvetésért felelős biztosa, Johannes Hahn a jövő héten Orbán Viktor miniszterelnökhöz látogat, hogy az uniós források lehívásához szükséges reformokról egyeztessenek. A brüsszeli diplomata emellett az Erasmus-ügyben akarja megsiettetni a magyar kormányt, mivel ott már világosan jelezte a Bizottság, hogy milyen lépést vár, a késlekedés pedig a kutatási és cserediákprogramokat is veszélybe sodorja.
Három uniós biztossal is tárgyalt Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter, hogy az Erasmus-ügyként elhíresült, a közérdekű alapítványok szabályozásával kapcsolatos kérdésekről tárgyaljon. A tárcavezető szerint közel lehet a megállapodás a vitás kérdések megoldásánál, már májusban az országgyűlés elé kerülhet az erről szóló javaslat. Mint jelezte, még további egyeztetések következnek, ahogy a Varga Judit igazságügyi miniszter által tárgyalt igazságügyi reformnál is.
Johannes Hahn költségvetési biztos ma Brüsszelben beszélt a magyar EU-s pénzekről szóló tárgyalásokról, civil szervezetek pedig az Igazságügyi Minisztérium képviselőivel tárgyaltak.
Cikkünk folyamatosan frissül.
A német államrend összeomlására készültek a „Szász szakadárok”.
Elstartolt a Portfolio Banking Technology konferenciája
Az orosz-ukrán háború végkimenetele is múlhat az amerikai szavazókon.
A Tesla-főnök korábban demokrata szavazó volt.
A vártnál gyászosabb GDP-adat a forintot is megütötte.